Všechny kategorie

Informace o nákupu

Novinky

Sledujte co se děje !

APEK - asociace pro elektronickou komerci

Už jste si také na stránce některého z internetových obchodů všimli těch log, která upozorňují, že obchod je certifikovaný a možná jste přemýšleli jak to vlastně je s tou certifikací, kdo jí uděluje a jaké na to má oprávnění. Vězte, že je to dílem obyčejného sdružení a certifikáty nemají žádnou legislativní oporu v našem právním systému.  

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je sdružením firem, podnikatelů a odborníků v elektronickém obchodu. Asociace byla založena v roce 1998 jako nezávislá organizace, která podporuje rozvoj elektronického obchodu v České republice. Mezi členy APEKu patří největší české internetové obchody, přední softwarové společnosti a finanční instituce. Asociace pro elektronickou komerci v současné době, kromě jiných aktivit vystavuje dva druhy certifikátů – APEK Certifikovaný obchod a APEK Certifikát kvality. Oba tyto certifikáty potvrzují důvěryhodnost internetového obchodu, dodržování platné legislativy a vstřícný přístup k zákazníkům. Mezi další činnosti patří analýzy a studie o elektronickém obchodu, workshopy, semináře, reprezentování členů APEK vůči třetím stranám, zejména veřejným institucím, médiím, vytváření a podpora etických principů podnikání, konzultace a analýzy, právní služby.

Je třeba uvést, že toto není naše definice toho sdružení a jejich služeb. To jsou základní informace o tomto sdružení, které jsou převzaty ze stránek sdružení www.apek.cz

 

Proč nejsme v APEK?

Nejsme v APEK ze zcela prostého důvodu : je to závislá organizace

V tomto jsme v rozporu s tvrzením toho sdružení a toto naše přesvědčení nám nepřináší potřebu ke vstupu do tohoto sdružení.

 

Vznik této asociace a její počínání pokládáme za vydařený marketingový projekt, který pomohl na začátku své existence těm největším internetovým obchodům se více zviditelnit a prosadit se na internetovém trhu. Jejich moralizování prostředí internetového prodeje a zejména udělování certifikací ovšem nemá žádný právní podklad. Při zakládání sdružení zde bylo využito doby, kdy se lidé u nás začali s internetovým prodejem seznamovat a vznikla i jistá nedůvěřivost vůči vznikajícím e-shopům. Lidé přijmuli tuto „morální“ oporu v podání APEK. Získali publicitu, prostor v médiích a úspěšný projekt se nastartoval. Činnost sdružení oslovilo houfně další a další e-shopy a znáte to, když se ukáže stádu směr…..Jejich činnost se ovšem může opírat jen o platnou  legislativu v podání obchodního a občanského zákoníku, popřípadě zákona na ochranu spotřebitele. V těchto zákonech si každý spotřebitel najde potřebné informace a obchody by měli zásadní předpisy přenést do svých obchodních podmínek. S toho hlediska a vzhledem k době, která je přeci jen jiná než když vznikaly první internetové obchody má APEK dle našeho názoru již vypotřebovaný význam pro rozumné spotřebitele. Udělování certifikací a ještě ty procenta umístěná v logu „zamotává“ zbytečně spotřebitelům hlavu, ale pokud se to podá seriózně…....

 

A kdo stojí v čele tohoto „nezávislého“ sdružení ?

Martin Kasa - místopředseda předsednictva

- zakladatel několika předních českých a slovenských internetových obchodů

Kasa.cz je jedním z největších  internetových obchodů v ČR pojmenovaný po tomto zakladateli


Martin Rozhoň - člen předsednictva

- předseda představenstva společnosti VIVANTIS a.s. a jednatel New Travel s.r.o.
Vivantis - pod touto značkou působí několik předních internetových obchodů se zaměřením na parfémy, hodinky, šperky a produktů pro zdraví i krásu


Tomáš Čupr - člen předsednictva
- zakladatel Slevomat.cz, DameJidlo.cz a Rohlik.cz. Investor v Twisto.cz


Že by tito výše uvedení pánové vlastně udělovali certifikace, kromě jiným, take sami sobě? Tomu se nechce věřit!

Určitě se dá kvitovat jejich snaha působit v oblasti informací, právních služeb a konzultací, ale udělovat certifikace….?  Výsledek promyšleného marketingového plánu je zdařilý, neboť kdo se nedívá na pozadí toho sdružení, tak vidí na stránkách obchodů pouze seriózně vypadající loga. Ve své podstatě může takové sdružení založit kdokoli, ale oni byli první s dobrým nápadem.


Členství v APEK není ničím složitým a rádi nás zřejmě i přivítají, ale mi zatím děkujeme!

 

dTEST - Nezisková organizace

 

Občanské sdružení spotřebitelů TEST (založeno v roce 1992). Její činnost je zaměřena na služby spotřebitelům a má rovněž za cíl spotřebitele chránit. Prioritou jsou výrobky, jejich testování a doporučování.

 

Jedná se také o nástupnickou organizaci Sdružení obrany spotřebitelů, o.s.(SOS), které v roce 2012 ukončilo svoji činnost.

 

My jsme v roce 2009 navázali spolupráci se Sdružením obrany spotřebitelů a nechali si provést spotřebitelský audit obchodních podmínek (SAOP). Vzhledem k tomu, že od roku 2009 nenastali žádné legislativní úpravy, které se přímo dotýkají obchodování na internetu jsou naše obchodní podmínky, které naleznete na našich stránkách stále v souladu s tímto auditem. Tuto organizaci jsme považovali za nezávislou, neboť svojí činností pokrývá cele spektrum spotřebitelů a nejen těch „internetových“. Nebyly zde osobně zainteresováni osoby podnikající v oblasti internetového obchodu, jak je tomu u APEK. Totéž je možné prohlásit o sdružení dTEST. Nástupnická organizace dTEST se hlásí i k programu SAOP, který hodlá dále rozvíjet. V současné době jsme navázali spolupráci se sdružením dTEST a pokud dojde k úpravám obchodních podmínek, popřípadě k obnovení certifikace od tohoto sdružení, tak budeme o tomto informovat.